Padidinti turimo elektros įvado galią gali reikėti dėl įvairių priežasčių: galbūt atsirado papildomų elektros įrenginių, kuriems reikės daugiau galios, gal planuojate įsigyti elektromobilį ir jums reikės įsirengti jo įkrovimo stotelę, o galbūt planuojate įsirengti saulės elektrinę. Kad ir kokia būtų priežastis, jums reikia atsiminti, kad ESO galios didinimas – tai rimtas projektas, kuriam būtinas rangovo aktas, o darbus atlikti turi atestuoti elektrikai.
Ar man reikia galingesnio elektros įvado?
Viskas priklauso nuo to, kokį įvadą turite šiuo metu ir kokius elektros prietaisus žadate naudoti. Dažniausiai galios didinimas aktualus tiems, kurie gyvena senuose namuose ir turi senus elektros įvadus, kartais šie įvadai dar neturi įrengtų automatinių jungiklių, kurie apsaugo elektros tinklą nuo perkrovos. Taigi jūs rizikuojate perkrauti tinklą ir netgi sukelti gaisrą. MB „Elektros kabinetas“, apžiūrėjęs jūsų vidinį elektros tinklą ir įvertinęs jo būklę, gali jums pateikti rekomendacijas dėl to, ką reikėtų keisti, kad jūsų elektros instaliacija atitiktų šiuolaikinius standartus.
Taip pat ESO galios didinimas gali būti aktualus, jei planuojate įsirengti krovimo stotelę elektromobiliui ar, pavyzdžiui, šildymą kietu kuru keisite į šildymą elektra. Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kokios galios įvadas įrengtas jūsų namuose, kad galėtumėte įsivertinti, ar jums reikia daugiau galios. Taip pat visada verta pasikonsultuoti su specialistais, kurie galėtų patarti jums, kokios galios įvadas būtų optimalus. Lietuvoje dažniausiai įrengiami 7 ar 11–14 kW galios įvadai ir atitinkami jungikliai, kurie apsaugo elektros tinklą ir nutraukia elektros tiekimą viršijus šią ribą.
Vertinant, kiek galios suvartoja jūsų turimi prietaisai, reikėtų atsiminti, kad kompiuteris, telefonas, planšetė, apsaugos kameros, apšvietimas, virtuviniai prietaisai (trintuvas, plaktuvas, kavamalė) ir panašūs prietaisai nereikalauja daug galios. Dažniausiai šių prietaisų galia neviršija keliasdešimt–kelių šimtų vatų, taigi, net jei vienu metu įjungsite visus šiuos prietaisus, tikėtina jog neviršysite maksimalios įvado galios. Visgi kitaip yra su elektriniais radiatoriais, kaitlente, orkaite, mikrobangų krosnele, skalbykle-džiovykle, indaplove ir pan. prietaisais. Pavyzdžiui, elektrinio radiatoriaus galia gali svyruoti nuo 500 W (nedidelis pastatomas šildytuvas) iki 2–2,5 kW, skalbyklė-džiovyklė džiovinimo fazės metu vartoja apie 1 kW, indaplovė – apie 1,5 kW, o įjungus visas keturias kaitlentės virimo vietas galia gali šoktelti net iki 6–7 kW.
Taigi jei, namuose planuojate atlikti remontą ir seną buitinę techniką (pvz., dujinę viryklę) keisti į naują (pvz., elektrinę kaitlentę), labai svarbu pasikonsultuoti su elektrikais ir išsiaiškinti, ar jums nereikia pasirūpinti didesne elektros įvado galia.